Dnia 1 grudnia 2022 r. w Warszawie odbyła się już 16. edycja Międzynarodowej Konferencji „Lotnictwo Nowej Generacji”- wydarzenie skupione na dalszym rozwoju i wyzwaniach stojących przed lotnictwem wojskowym oraz cywilnym.
Nicrometal, jako jeden z największych partnerów dla przemysłu lotniczego w Polsce w zakresie zagospodarowania odpadów przemysłowych oraz mający wśród pracowników hobbystów branży aerospace z zaciekawieniem przysłuchiwał się dyskusjom prowadzonym pod patronatem m.in. Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Ministerstwa Infrastruktury.
Nadchodzące zmiany i wyzwania dla lotnictwa cywilnego.
Obawy i nadzieje związane z wybudowaniem Centralnego Portu Komunikacyjnego wydają się równoważyć, jednak podczas Konferencji eksperci przekonywali, że powstanie centralnego lotniska nie będzie miało negatywnego wpływu na lotniska regionalne, a wręcz przyniesie odwrotny skutek i sprawi, że lotniska te wykażą większy ruch lotniczy, co w obecnej sytuacji lotnisk wydaje się zbawienne. Uspokajający jest również fakt, że ruch lotniczy w 2022 roku praktycznie dogonił już ruch z 2019 roku.
Z całej Unii Europejskiej napływają wyrazy zaniepokojenia związane z rozporządzeniem ReFuelEU Aviation wpisujący się w Unijny pakiet „Gotowi na 55”, który ma wpłynąć na zmniejszenie emisji cieplarnianych UE o przynajmniej 55% do 2030 roku. Linie obawiają się, że wpisując się w założenia projektu, nastąpi ogromny wzrost cen biletów, a przewagę zyskają linie lotnicze spoza Unii Europejskiej, których te wymogi nie będą dotyczyć, przez co będą w stanie zaoferować niższe ceny za przelot. Rozwiązania, jakie przemysł lotniczy widzi celem wpisania się w założenia tego pakietu to m.in. ograniczenie lotów krótkodystansowych, a biorąc pod uwagę informacje, jakie podaje Unia Europejska ze swoich źródeł, że aż siedemnaście z dwudziestu najruchliwszych połączeń na kontynencie jest krótszych niż 700 km, to wydaje się dobrym kierunkiem oraz zwiększenie udziału biopaliw (nad czym pracują już producenci silników oraz linie lotnicze), o czym szerzej informuje zamieszczona poniżej infografika Rady Unii Europejskiej. Dobrym znakiem dla środowiska jest fakt, że producenci samolotów jednogłośnie propagują hasło „obniżenie emisji”, czego przykładem jest Airbus, który już w obecnych rozwiązaniach przedstawia swoje podejście NET-ZERO, a w najbliższych latach ma zaprojektować samolot generujący 25% mniej CO2.
Rewolucja Sił Powietrznych
Rosyjska agresja w Ukrainie spowodowała, że również plany rozwojowe Sił Powietrznych RP musiały znacząco przyspieszyć, co doskonale obrazuje fakt przyjęcia ustawy budżetowej na 2023 rok, która przewiduje wzrost budżetu obrony z 58 mld zł w bieżącym roku do prawie 100 mld zł w 2023 roku, warto tutaj podkreślić, że pod względem wydatków na armię Polska jest aktualnie na 18. pozycji w ujęciu ogólnoświatowym oraz znajduje się w gronie ośmiu krajów, które wśród członków NATO w 2021 roku przekroczyło próg 2% PKB przeznaczonych na obronność. Rewolucja Sił Powietrznych będzie dotyczyła głównie działań związanych z podpisanymi już oraz przewidywanymi do podpisania w kolejnych latach umów z Koreą Południową, USA oraz polskim przemysłem obronnym dotyczącymi m.in. dostarczeniu do Polski lekkich samolotów bojowych FA-50, wielozadaniowych samolotów F-35, a także programów Gladius, Piorun, Wisła i Narew.
-Biorąc pod uwagę kwestie naszego bezpieczeństwa, to wszelkie podjęte kroki wydają się całkowicie zasadne, a obecna sytuacja geopolityczna wręcz jednoznacznie wskazuje nam drogę pełną inwestycji w obronność, praktycznie bez żadnych ograniczeń budżetowych. – podsumowuje panel Krzysztof Grzybowski Dyrektor ds. Obrotu Koncesjonowanego, od 15 lat dbający o współpracę z Agencją Mienia Wojskowego.
Nasza rola w przyszłości lotnictwa
W nadchodzącym „okresie wielkich przemian” przemysłu lotniczego nasze działania wydają się jeszcze bardziej istotne- aktualne rozporządzenia i projekty Unii Europejskiej obrazują, jak dużą potrzebą jest dzisiaj odpowiedzialność środowiskowa, którą nieustannie kierujemy się w naszych procesach. Ważnym dla planety jest, aby cenne stopy wykorzystywane w produkcji branży aerospace po należytym przetworzeniu zawrócić do dalszego użytku, czym kierujemy się w naszej ofercie dla przemysłu lotniczego.